Anasayfa 1- DERNEK YÖNETİMİ GÖREV DAĞILIMI GERÇEKLEŞMİŞTİR... 2- GELENEKSEL 2016 YILI PİKNİĞİMİZ 22 MAYIS PAZAR GÜNÜ ÇATALCA’DA .... 11-12-2016 01:16:41    
ANA MENÜ
İlçemiz
Dernekler
Kültürümüz
Faydalı Bilgiler
Sizden Mektuplar
Köylerimiz
İletişim
Yönetim
Mesleki Buluşma
Yöresel Görüntüler
Resim Galerisi
Ileri Gelenler
Haberler
Haber Ekle
Resim Ekle
Ziyaretçi Defteri
Linkler
Dernek Üyeliği

Tavsiye
Derneğimizi Tavsiye Edin

Anket
islahiyenin tanıtım yüzü ne olmalıdır?                  Sonuçları Göster
Yöresel Müzik

Ziyaretçi
Aktif Ziyaretçi: 1
Bugün  : 16
Toplam : 1871707
Kişi Ziyaret Etti

Reklam
 

 


Yazarlarımız

   Mehmet Ali CAN
Antik Höyüklerimiz ve İslahiye

İSLAHİYE’DEKİ ANTİK HÖYÜKLER TURİZME AÇILIYOR

Yesemek, Zincirli ve Tilmenhöyük arkeolojik parkından sonra Ağalarobası Taşlıgeçit Arkeoloji Parkı’nın da 12.10.2010 tarihinde yapılan törenle hizmete alındığını yerel gazetemiz İslahiye Şafak’ın 13.10.2010 tarihli baskısındaki haberle öğrenmiş bulunuyorum. Darısı diğer antik höyüklerimizin başına.

 

Ağalarobası Köyü’ndeki (Benim köyüm) bu höyükte iki yıl önce başlatılan bilimsel kazıyı gerçekleştiren İtalya Bologna Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Prof. Dr. Nikola MARCHETTI’yi şahsım ve güzel köyüm adına tebrik ediyor ve başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

 

Sayın Profesör köyümüz höyüğündeki antik değerleri gün yüzüne çıkarmakla kalmamış aynı zamanda, höyüğün Tahta Köprü Baraj Gölü’nün oluşturduğu erozyona karşı koruma çalışmalarını büyük bir başarı ile yapmış olduğunu öğrenmiş bulunuyorum. Çelik kafesler içine elleri ile uygun taşlar koyarak yapılan bu koruma işleminin sonuç verdiği tespit edilmiştir. Kazının proje, kaynak temini ve diğer çalışmalarda emeği geçen Gaziantep İl yönetimine, İslahiye İlçe yönetimine ve diğer çalışanlarını tebrik ediyor şükranlarımı sunuyorum.

 

Yeri gelmişken bir hususu Sayın Gaziantep Valimizin ve Sayın İslahiye Kaymakamımızın dikkatlerine sunma gereği duyuyorum. Arkeoloji Parkının isminin“Ağalarobası” ile birlikte söylenmesi ve anılması hem yöremizin hem de köyümüzün tanıtılması, köyümüzün ismini arkeolojik kayıtlara geçirilmesi,Höyüğün bulunduğu coğrafyanın yazılı kaynaklarda ve elektronik ortamda kolayca tespiti bakımından önemli olduğunu düşünüyorum.  Bu hususun köyümüz için bir hak olduğuna inanıyorum. Bu talep benim olduğu gibi köylümüzün de talebidir.  Köyümüz Muhtarı Sayın Abdurrahman KILINÇ yetkililerle görüşmeler yapmalı ve bu talebi resmi olarak Kaymakamlık Makamına sunmalıdır. Talep bizden takdir sizlerindir. Sayın Valim Köyümüz bunu hak ediyor.

Saygılarımla.

 

 

          Mehmet Ali CAN

İstanbul İslahiyeliler Derneği

Eski Denetleme Kurulu Başkanı

Diğer Yazıları
Derneğe Üye Ol


RADYO MERT İSLAHİYE
Günün Sorusu
GAMIŞLI KUŞ

Cevap

UÇURTMA


Başkandan
HASAN DEMİR
Geleneksel Gecemiz..

Yazarlar

Etkinlik / Duyuru
» OLAĞAN GENEL KURUL 21.02.2016 Pazar Günü saat 10.00’da Fırat Sokak No: 6 34188 Şirinevler Bahçelievler /İstanbul adresinde yapılacaktır
                 Diğerleri...
 
Röportaj
 
                                               Devamı...

Bülten

İslahiye BültenleriDoğum & Ölüm & Düğün
                 Diğerleri...

Hava Durumu

GAZIANTEPGAZIANTEP
   Islahiyeliler@2008